چقدر درباره ی طراحی صنعتی می دانید؟                     
2/4/2014--متفرقه
 
 
 

فصل اول :

به گمان برخي ،طراحي صنعتي که همچنان ميان فن و هنر ،بازتاب هاي متفاوتي در جهان معاصر دارد ،ابتدا با يک ايده ي ساده اما بسيار با اهميت آغاز شد. شايد همان زمان که بشربا ترکيب سنگ و چوب ، ابزاري اوليه براي دفاع از خود ساخت و و يا چيزي شبيه يه چرخ براي سهولت در امور روزمره ي زندگي اش و تا امروز و البته به شکلي متفاوت و با کاربرد هاي فراگير خود ،سراسر زندگي انسان را در بر گرفته است.به گونه اي که اگر با اندکي دقت به محيط پيرامونتان بنگريد ،جلوه هاي انکار ناپذير و مسخ کننده ي توليدات طراحي صنعتي را مشاهده خواهيد کرد.

طراحي صنعتي در عصر جديد ،از اواخر قرن هجدهم ميلادي و به تعبيري همزمان با انقلاب صنعتي در اروپا و اختراع موتور بخار آغاز شد و در مسير پيشرفتهاي علمي و فني قرار گرفت .اگرچه همواره دغدغه ي زيبايي و آسايش همراه با طراحان صنعتي بوده است و اين موجب مي شود تا اين رشته در زمره مهم ترين و جذاب ترين رشته هاي طراز اول جهان مطرح شود.

در سالهاي آغازين قرن بيستم ،گروهي از هنرمندان و صنعت گران به رهبري والترگروپيوس ،تحت عنوان جنبش باهاوس در آلمان ،اقدام به راه اندازي آکادمي باهوس کردند .اين آکادمي که بعدها مدرسه ي باهاوس نام گرفت ،در ابتدا هدف اتحاد و پيوند ميان هنر و صنعت را دنبال مي کرد و پس از چندي مکتب باهاوس علي رقم تمامي موانع ،مباحثي چون هماهنگ سازي طراحي و تکنولوژي روز و همچنين استفاده از قابليت هاي بياني هنرها در جهت اعتلا و اتحاد هنرها با يکديگر را مطرح ساخت.اين مکتب پيروان و علاقه مندان بسياري را گردآورد که در زمينه ي مباحث بين رشته اي فعاليت مي کردند .

دراين مدرسه هنري – فني به هنرهاي معاصر و تبديل هنر سنتي به هنر صنعتي حول محور عناصر معماري و فضا سازي توجه ويژه اي مي شد. شايد بتوان گفت که طراحي صنعتي اولين بار در اين مدرسه مطرح و به عنوان رشته اي مستقل شروع به کار کرد.

اگر بخواهيم اطلاعات بيشتري در مورد اين رشته که در حال حاضر اصول و مباني آن در دانشگاههاي معتبر دنيا و برخي دانشگاههاي ايران ،همچون دانشگاه هاي هنرهاي زيبا و دانشگاه هنر تهران ،دانشگاه علم و صنعت تهران ،صنعتي شريف دانشگاه تبريز و چند دانشگاه آزاد اسلامي تدريس مي شود ،بدست آوريم ،در ابتدا بهتر است با زير مجموعه ها و آنچه در ارتباط مستقيم با فرايند طراحي صنعتي مي باشد آشنايي مختصري پيدا کنيم .در اين فصل به برخي از فعاليت ها و اهداف اين رشته که امروزه جايگاه خود را کمابيش يافته است ، مي پردازيم.

طراحي صنعتي ،همان گونه که از نامش پيداست ،ترکيبي است از طرح ها و ايده ها ،که در مرحله ي اجرا و نهايتا تبديل به يک شي ء مورد استفاده و کاربردي مي شوند .با اين حال از طراحي صنعتي همواره يه عنوان يک رشته هنري و زيبا شناسانه ياد مي شود .اين رشته نيز همچون علوم ديگر ،به برخي رشته هاي ديگر مانند :پزشکي ،مکانيک ،برق ،صنايع ،روانشناسي ،جامعه شناسي ،کامپيوتر ،معماري و... وابسته بوده و تاثيرات متقابل و بعضا تنگاتنگي ميانشان برقرار است .

اگر با ديدي وسيع تر به اين رشته ها نگاه کنيم ،شاخه ها ي اصلي اين درخت پربار را مي توان به گرايشات زير دسته بندي کرد:

طراحي محصولات اعم از لوازم خانگي ،الکترونيکي ،تجهيزات پزشکي ،اداري ،صنعتي ،لباس ،سرگرمي و...، طراحي مبلمان و دکوراسيون داخلي ،طراحي مبلمان شهري ،طراحي اتوموبيل و بسياري ديگر.

سرانجام امروز و اينجا ، يک بار ديگر تعبيري عاشقانه از اشکال صورت گرفت و با همت و همدلي آنان که کمبود اين رشته ي فني و هنري را در راستاي توسعه و ارتقاء سطح علمي اين رشته ، احساس مي کردند و دستاني که پيوسته نقشي مي آفرينند تا در لوح زندگي جاودان شود ،پنجره اي تازه به افق بي کران و روشن خلاقيت بازشد و همچنان راهي طولاني در پيش روست. و بي گمان نيازي بوده که در پي رفع آن برآمدند .

اميد است با تلاش و همکاري هرچه بيشتر از پيش ،به آن مقاصد رويارويي ولي دست ي

 
<<مقاله قبلی   مقاله بعدی>>
تعاريف طراحی صنعتی از ديد بزرگان طراحی ...   تحليل جريانهاي گردابي روي بالهاي دلتاي پهن ...