آپولو: ماموریت به ماه                     
1/26/2014--متفرقه
 
 
 آپولو: ماموريت به ماه 

ترجمه: لنا سجاديفر

----------------------------------------------------------------------

آپولو: ماموريت به ماه

سفر به ماه سرلوحه برنامه هاي فضايي در دهه هفتاد بود. در سال 1961، رئيس جمهور جان کندي ( John F. Kennedy ) در بيانيه اي در کنگره امريکا اعلام کرد، ايالات متحده خود را ملزم مي داند که تا قبل از پايان دهه 70 ميلادي ماموريت فرستادن انسان به ماه و بازگشت آن به زمين را به انجام رساند.  اين هدف به منظور نمايش قدرت علمي، فني، مديريتي و پيشگامي سياسي ايالات متحده به انجام رسيد.

ناسا طرح هاي زيادي را براي اين ماموريت مورد بررسي قرار داد. سرانجام طرح پيشنهادي به عنوان " lunar-orbit rendezvous " يا "وعده گاه ماه گرد" انتخاب شد. يک فضاپيما مي توانست 3 فضانورد را بر مداري به دور ماه ببرد. دو تن از سرنشينان مي توانستند در سطح ماه فرود آيند.

فضاپيما از سه بخش اصلي تشکيل مي شد: بخش فرمان ( CM )، بخش فني ( SM ) و بخش قمري ( LM ) که به اين بخش، بخش گردش در ماه ( LEM ) نيز مي گفتند. قسمت مخروطي شکل CM" " مرکز اصلي کنترل بود. درقسمت "SM" سوخت، اکسيژن، آب، سيستم تامين برق و سيستم خروجي سوخت قرار مي گرفت. دو بخش CM و SM مي توانستند در کل ماموريت به هم وصل باشند. به مجموع اين دو بخش CSM گفته مي شد.

تنها بخش " LM " مي توانست در ماه فرود آيد. اين قسمت از دو بخش تشکيل مي شد: بخش کاهش ارتفاع يا فرود و بخش افزايش ارتفاع. هر دو بخش در هنگام فرود به هم متصل بودند ولي به هنگام بازگشت از ماه تنها بخش افزايش ارتفاع آن از ماه خارج شد.

شتاب دهنده " Saturn 5 " فضاپيما را به سمت ماه از زمين جدا کرد. زمانيکه فضاپيما به ماه نزديک شد راکت هايي در قسمت SM مسير آن را تنظيم کردند و فضاپيما در مداري دور ماه قرار گرفت. در هنگام گردش فضاپيما قسمت LM مي توانست از قسمت CSM به همراه دو سرنشين جدا شود. پس از تکميل ماموريت دو فضانورد در سطح کره ماه، بخش افزايش ارتفاع LM از بخش ديگر جدا شده و پس از جدا شدن ازسطح ماه به CSM پيوست.

پس از بازگشت فضانوردان وارد قسمت CM شدند و قسمت LM در همان جا از فضاپيما جدا شد و تنها قسمت CSM به سمت زمين بازگشت. هنگاميکه فضاپيما به زمين نزديک شد، قسمت CM از SM جدا شده و سرانجام در اقيانوس فرود آمد.

ماموريت " Lunar-orbit rendezvous " کامل و نسبتا اقتصادي بود. در اين ماموريت به دليل فرود تنها قسمت کوچکي از فضاپيما در ماه و بلند شدن تنها يک بخش از LM از سطح ماه صرفه جويي بسيار زيادي در مصرف سوخت صورت گرفت.

آماده سازي

 در تاريخ 27 ژانويه 1967حادثه اي غمناک در هنگام پرواز آزمايشي "آپولو" درمداري نزديک به زمين رخ داد. يک جرقه آتش در قسمت CM منجر به کشته شدن فضانوردان "گريسام"، "وايت" و راجر چافي ( Roger B. Chaffee ) شد. احتمالا وجود نقص درجريان برق باعث ايجاد جرقه شد و وجود اکسيژن خالص در CM باعث آتش سوزي شديد در اين قسمت گرديد.

چند ماه بعد، در برنامه فضايي شوروي نيز حادثه اي ناگوار به وقوع پيوست. کپسول "سويوز1" با خلباني ولادمير کمارف ( Vladimir Komarov ) ارسال شد. قرار بود اين کپسول به فضاپيماي باسرنشيني که پس از آن به فضا ارسال مي شد متصل شود اما "سويوز1" با مشکل مواجه شد و فضاپيماي دوم هرگز ارسال نشد. مرکز کنترل به "سايوز1" دستور بازگشت به زمين صادر کرد ولي نقص مربوط به پاراشوت (چتر) باعث سقوط و کشته شدن کامارف گرديد.

در مدت زمانيکه قسمت  CSM آپولو و کپسول سايوز تحت طراحي مجدد بودند، آزمايشات مربوط به سفرهاي بدون سرنشين طبق برنامه صورت گرفت. ايالات متحده در تاريخ 9 نوامبر 1967، اولين شتابگر "ساتورن5" را با موفقيت کامل ارسال نمود. در اوايل 1968، يک LM به مدار ارسال گرديد و در آنجا موتورهاي خود را آزمايش نمود. فضاگردهاي سويوز نيز در سال 1967 و 1968 به طور اتوماتيک به مدار پيوستند.

گردش دور ماه

در اواخر 1968، ايالات متحده قسمت CSM آپولو را بازسازي کرد. ولي قسمت قمري از زمانبندي عقب افتاد.

مقامات ناسا از آمادگي شوروي براي يک پرواز با سرنشين به ماه با خبر بودند. براي پيشي

 
<<مقاله قبلی   مقاله بعدی>>
ورود به فضا و خروج از فضا...   کاوشگرها...