کاوشگرها                     
1/26/2014--متفرقه
 
 
 ترجمه: لنا سجاديفر

----------------------------------------------------------------------

کاوشگرها

کاوشگر وسيله اي بدون سرنشين است که براي کاوش هاي فضايي به فضا فرستاده مي شود. يک کاوشگر ممکن است در فواصل دوردست در فضا انجام ماموريت نمايد يا ممکن است دور يک سياره يا قمر گردش کند و يا بر روي سطح آنها فرود آيد. ممکن است يک سفر يک طرفه انجام دهد و يا ممکن است نمونه ها و اطلاعاتي را با خود به زمين بازگرداند. بيشتر کاوشگرها اطلاعات را از طريق راديو در پروسه اي با نام تلمتري ( telemetry ) به زمين ارسال مي کنند.

ماه نوردها و کاوشگرهايي که بر روي سطح مقصد فرود مي آيند بر اساس نحوه فرودشان طبقه بندي مي شوند. گروهي که در هنگام نزديک شدن به جرم مورد نظر، از سرعت خود نمي کاهند( Impact vehicles ). گروهي به تجهيزاتي شبيه به تشک بادي مجهزند که موجب کاهش شدت برخورد مي شوند( Hard-landers ). گروهي به آرامي و با سرعتي بسيار اندک به سطح مورد نظر مي رسند( Soft-landers ). گروهي نيز به داخل سطح جرم مورد نظر نفوذ مي کنند( Penetrator ).

چگونه يک کاوشگر ماموريت خود را انجام مي دهد

کاوشگرها به روش هاي متعددي به تحقيق در فضا مي پردازند. يک کاوشگر مشاهداتي را از دما، پرتوها و اجرام فضايي انجام مي دهد. يک کاوشگر تنها اجرام نزديک به خود را مشاهده مي کند. به علاوه، يک کاوشگر مي تواند مواد و اشيائي را از زمين به فضا برده تا دانشمندان بتوانند تاثيرات را بر روي آن بررسي کنند. يک کاوشگر ممکن است آزمايشاتي را در فضاي پيرامون خود انجام  دهد، براي مثال مواد شيميايي را در فضا آزاد کند و يا به حفاري بپردازد. نهايتا حرکت يک کاوشگر اين امکان را به مرکز کنترل در زمين مي دهد تا بتوانند موقعيت کاوشگر را تعيين کنند. تغييرات در مسير و سرعت مي تواند اطلاعاتي در مورد چگالي جوي و مراکز گرانش را در اختيار بگذارد.

اولين کاوش هاي بدون سرنشين

در اوايل 1940 ، راکت هايي تجهيزات علمي را با خود حمل مي کردند و آنها را تا بالاي اتمسفر در مجاورت فضا  مي بردند. آنها پديده هاي زيادي را کشف کردند و اولين عکس هاي هوايي از زمين را گرفتند.

سال 1957 با  پرتاب اسپاتنيک 1 عصر فضا آغاز شد. اسپاتنيک 1 تجهيزات علمي و فرستنده هاي اندکي را با خود همراه داشت ولي راه گشاي فضاپيماهايي بود که بعدها به فضا فرستاده و مشغول تحقيقات شدند.

بسياري از ماهواره هاي اوليه مسيرهاي نقشه بندي نشده در فضا را کاوش مي کردند. در اواخردهه 60 و ابتداي دهه 70 ، ماهواره اکسپلورر( Explorer ) ايالات متحده و ماهواره کوسموس ( Kosmos ) جماهير شوروي فضاي بين زمين و ماه را آناليز نمودند. ماهواره هاي پگاسوس ( Pegasus ) ايالات متحده شدت ضربات ناشي از برخورد ذرات فضايي را ثبت نمودند.  در اوايل دهه 80 ماهواره هاي پروگنوز( Prognoz ) شوروي مطالعاتي بر روي خورشيد انجام دادند.

کاوشگرهاي ماه نورد

در سال 1958 ، ايالات متحده و شوروي شروع به ارسال کاوشگرهايي به سوي ماه نمودند. اولين کاوشگري که توانست به سطح ماه نزديک شود لونا 1 بود که در تاريخ 2 ژانويه 1959 توسط شوروي ارسال شد. اين ماهواره پس از عبور از منطقه اي حدود 6000 کيلومتر(3700 مايل) از ماه، به مداري به دور خورشيد رفت. ايالات متحده نيز دو ماه بعد کاوشگر پايونير 4 ( Pioneer 4 ) را هدايت نمود. کاوشگر لونا 2 شوروي که در تاريخ 12 سپتامبر 1959 ارسال شد اولين کاوشگري بود که سطح ماه را لمس کرد. يک ماه بعد، لونا 3 با گردش در پشت ماه موفق به گرفتن عکس از قسمت مخفي ماه شد.

در سال 1963 اتحاد جماهير شوروي آزمايشاتي را در مورد ماه نوردهاي "هارد لندرز" آغاز کرد. پس از شکست هاي پياپي سرانجام آنها موفق شدند در ژانويه 1966لونا 9 را ارسال کنند. ايالات متحده مجموعه اي ازفرودهاي موفقيت آميز "سافت لندرز" را در سال 1966 آغاز کرد. بين سالهاي 1970و 1972، سه کاوشگر شوروي نمونه هايي از خاک ماه را در کپسول هايي کوچک به زمين آوردند و دو تا از آنها خودروهاي کنترل از راه دوري را به نام  لونخود ( Lunokhod ) به ماه فرستادند.  

در ابتداي سال 1966، ايالات متحده پنج کاوشگر را به مداري به دور ماه فرستاد تا از سطح ماه عکسبرداري کنند. اين کاوشگرها وجود غيرعادي مناطقي با گرانش بيشتر در سطح گرانشي ماه که در اثر تجمع مواد سنگين در زير درياهاي ماه ايجاد شده اند را  آشکار ساختند. به اين مناطق مسکونز ( mascons ) مي گويند که مخفف واژه mass concentrations به معني "غلظت جرم" مي باشد. اگر وجود "مسکونز" کشف نشده بود فضانورداني که در ماموريت هاي آپولو به ماه رفتند با مشکل مواجه مي شدند. 

کاوشگر آمريکايي کلمنتاين ( Clementine ) از فوريه تا ماه مي 1994 به دور ماه چرخيد. اين کاوشگر تصاوير بسياري را از ماه تهيه نمود. به علاوه "کلمنتاين" ارتفاعات و عمق دره

 
<<مقاله قبلی   مقاله بعدی>>
آپولو: ماموریت به ماه...   ارتباط فضانوردان با زمین...